Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

Altın Kaplama Ürünler; yok satıyor…

Altın Kaplama Ürünler; yok satıyor…

Haberin Tarihi: 14 Ocak 2018 - Okunma Sayısı:2388 defa okundu.

Son günlerde piyasada Altın kaplama ürünler çokça satılmaya başlandı. Kuyumcu vitrinlerinde gördüğünüz takıların aynılarını artık temin etmeniz ve günlük yaşamınızda kullanmanız mümkün.

Gerçek altın ürünlerinden ayırt edilmesi güç olan bu ürünler çalınma korkusu olmadan günlük yaşamda sıkça kullanılıyor.. Özenle yapılmış işçiliğiyle ve 2 yıl garanti kapsamında siyahlanmayan altın kaplama ürünlerin fiyatı, kullanıldığı malzemeye göre değişiyor. Yerli ve yabancı turistler tarafından dan oldukça rağbet gören bu takılar, vatandaşlar tarafından kapışılırken, kuyumcu esnafı ise altının yükselişinden dolayı olumsuz yönden etkilendi. Gün içerisinde iş yapamaz durumuna gelen kuyumcu esnafı siftah yapamazken, imitasyon takı satan internet siteleri ve dükkânlar son zamanlarda satış rekorları kırıyor.

Bu konuyu işin uzmanı GOLDENHİL Altın Kaplama Tasarımlar Sahibi, Seyfettin Kalınkara’ya sormaya karar verdik. Altın’ın yükselişi sonrası kaplama ürünlerindeki satıştan memnun olduklarını ifade eden GOLDENHİL Altın Kaplama Tasarımlar Sahibi, Seyfettin Kalınkara, kaplama ürün satışlarının altının yükselmesinden sonra artış gösterdiğini kaydetti.

Bizim Kaplama ürünlerimiz gerçeğiyle ayırt edemeyeceğiniz kadar kaliteli ve iki yıla kadar garantili. Bazen biz bile ayırt etmekte zorlanıyoruz. Piyasada altın kaplama ürünlerle, sahte ürünleri karıştırmamak gerek. Bizim sattığımız ürünler altın kaplama ürünlerdir.

Altın kaplama ürünler ve takıların kullanımı daha ekonomik olduğundan altın kaplama tekniği uzun yıllardır yapılmaktadır. Pek çok eşya altın kaplanarak altın görünümü verilir. Altından yapılan eşyalara göre daha ucuza gelir ve görünümü aynı altın gibidir. Dünyadaki tüm kültürlerde altına verilen önem bilinmektedir. Tüm kültürlerde altından eşyalar tarih boyunca kullanılmıştır. Altın kaplama tekniğinin de tüm kültürlerde kullanımı bilinmektedir. Avrupa’da dini eşyalar veya soylu ve zenginlerin evlerinde kullandıkları kaplar, şamdanlar, çatal ve bıçak takımları gibi malzemeler altın kaplama da yapılmıştır. Osmanlı kültüründe de altın eşyaların yanı sıra altın kaplama eşyalar bilinir. Ayrıca altın kaplama tekniğiyle takılar da yapılmış ve kullanılmıştır. Minarelerin ve kubbelerin üzerindeki alemlerin de altın kaplama yapıldığı bilinmektedir. Günümüzde hala altın kaplama birçok eşya ve takıda kullanılmaktadır. Daha ekonomik ve ucuz bir yöntemdir. Hatta farklılık olsun diye arabaların veya çeşitli büyük eşyaların da altınla kaplandığı görülmektedir.

Altın kaplama tekniğinde birkaç çeşit vardır. Rulolanmış altın kaplama ve altın dolgu tekniğinde temel madenden oluşan bir eşyanın üstüne lehim, kaynak gibi uygulamalarla altın sürülmesidir. Altın dolgu tekniğinde sürülen altın tabakasının kalınlığı temel ürünün ağırlığına göre değişmektedir. Kullanılan altın malzemenin temeldeki ürünün ağırlığına belli bir oranda kullanılması gerekir. Örnek olarak bir ürün 1/10 kadar altın dolgulu olarak bildiriliyorsa bu üründe temel madenin %10’u kadar altın malzeme kullanılmış demektir. Daha az altın kullanılmış olursa bu ürüne altın dolgulu demek yanlış olur. Rulolanmış altın kaplama tekniğinde ise daha ince bir altın tabakası kullanılır. Bu teknikte kullanılan altın kaplamanın en az 10 ayar olması gerekir ve temel madenin ağırlığına oranı da belirtilmelidir. Bu ürünlerde altın dolgulu veya altın kaplama olduğu ürünün bir yerinde belirtilir.

Altın kaplama gümüş, bakır, nikel gibi çeşitli madeni eşyaların üzerine yapılabilmektedir. Altın kaplanan eşya dış etkenlerden de korunmuş olur ve dışı altın olduğundan ilk günkü gibi durur. Bir dönem dişleri korumak için de altın kaplama tekniği kullanılmaktaydı. Dış etkenlerden korunan diş, rahatlıkla uzun yıllar kullanılmaktaydı. Ayrıca altının iletkenliği yüksek olduğundan elektrik-elektronik alanında kullanılan kablolar veya malzemelerde çeşitli teknik yöntemlerle altınla kaplanmaktadır. Altın kaplamanın kalınlığı 0,000001 ve 0,000005cm kalınlığında olur.

Altının içine karıştırılacak alaşımlara göre farklı renkte kaplamalar da elde etmek mümkündür. Beyaz, kırmızı ve sarı altın kaplamalar altın kaplamanın içinde konulan platin veya nikel, gümüş ve bakır oranına göre değişir. Genel olarak en yüksek ayarlı altın kaplama 22 ayardır. 24 ayar altın kaplama çok yumuşak olacağından tercih edilmez. Daha düşük ayarlarda da altın kaplama yapılmaktadır.

Günümüzde çokça kullanılan gümüş üstüne altın kaplama takılar, özellikle ekonomik krizden dolayı düğünlerde çokça kullanılmaya başlandı. Gerçeğinden ayırt edilmesi oldukça zor olan bu takılar, özellikle aşiret düğünlerinde kullanılıyor. Ayrıca birçok kadın günlük yaşamda da kullanıyor.

Editör Uyarısı;  Herhangi bir hukuki zorunluluğu olmayan imitasyon takılar belirtildiği şekilde satıldığı için satışında bir kusur bulunmuyor. Bu sebeple bir çok büyük e-ticaret sitelerinden veya bijuteri hediyelik eşya satılan yerlerden temin etmek mümkün olabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken şey, satıcıların imitasyon ürünlerin özelliklerini tüketiciye anlatarak satmaları. Tüketicilerde bu imitasyon ürünleri nişan, sünnet, düğün gibi organizasyonlarda kullanmamaları. Ayrıca Altın kaplama ürünlerin de piyasa da sahteleri var. Bu nedenle imitasyon takı almaya karar verdiğiniz de mutlaka bildiğiniz, güvendiğiniz firmalardan ve kişilerden almaya dikkat edin. Yoksa imitasyon ürünün bile sahtesini alırsınız. Eğer Altın kaplama ürün alacaksanız, önerimiz; GOLDENHİL Altın Kaplama Tasarımlar

0 532 408 72 52 /Seyfettin Kalınkara  /

Ayrıca modelleri incelemek ve sipariş vermek için; instegram:@goldenhiltaki

 

Bir Yorum Yazın