Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

BATMAN TİCARET VE SANAYİ ODASI (BATSO)

BATMAN TİCARET VE SANAYİ  ODASI (BATSO)

Haberin Tarihi: 14 Ekim 2014 - Okunma Sayısı:2438 defa okundu.

BATMAN TİCARET VE SANAYİ  ODASI (BATSO)  YÖNETİM KURULU BAŞKANI :  ABDULKADİR DEMİR

 

baskan

 

Öncelik ile sizi kısaca tanıyabilir miyiz ?

1964 doğumluyum evliyim 4 çocuk babasıyım. Doğma büyüme Batmanlıyım. Şu an Ticaret ve Sanayi odası Yönetim Kurulu  Başkanıyım.

Batman Ticaret ve Sanayi Odasının kaç üyesi var. Üyelerinizle Batmanın gelişimi için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Ticaret odamıza kayıtlı dört bin üyemiz var. Biz Batman olarak sanayisi yeni gelişen bir iliz. Ama çok kısa sürede Türkiye’nin birçok iliyle aynı seviyeye gelmeyi başardık. Bu kısa süreli başarımızı Batman insanının girişimci ruhuna borçluyuz. Biz Batman insanı olarak çok çabuk adapte oluyoruz, gelişiyor ve geliştikçe sanayimizi büyütüyoruz.  Mesela tekstilde Türkiye’nin güneyinde yeni bir Denizli yaratmaya adayız. Bu hedefimizi kısa sürede gerçekleştireceğiz. Üyelerimizle yaptığımız istişare toplantılarında gördüğüm çok hızlı bir gelişim gösterdiğimiz. Çok sayıda uygulanabilir projeler ürettik. Önümüzde ki sürede bu projelerin hayata geçmesi için çalışmalara başlayacağız.

Sizce Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşanan başlıca ekonomik sorunları nelerdir?

logo

Bu aslında çok uzun ve ayrıntılı bir konu.  Hani bir atasözü var ya;   “Deveye sormuşlar sırtın niye eğri diye, oda nerem doğru ki demiş”

Batman ilinin çok sayıda sorunu var. Bizim de Ticaret odası olarak sorunlarımız büyük.  Mesela hizmet binamızın bile hali ortada.  Biz Batman ilindeki iş adamları üretmek ve ürettiklerimizi pazarlamak istiyoruz.  Ama organize sanayi bölgemizde çok ciddi sıkıntılar var. Gümrük sahası ve gümrük binası yok. Batmanın tek sıkıntısı da bu değil ayrıca. Mesela Fuar alanımız yok. Üniversitenin girişinde çok ciddi sıkıntılar var. Çevre yolunun yapılması, Mardin tarafında yeni bir köprüyle, yolun üniversiteye bağlantı yapılması gerekiyor. Üniversiteler bir ilin kalkınması için çok önemlidir.  Maalesef yol sıkıntısı nedeniyle üniversitemiz istenen düzeye gelemiyor. Eksik fakültelerin biran önce açılması ve üniversitenin öğrenci sayısının artırılması gerekli.  Başka bir önemli sorunumuz da ikinci organize sanayi bölgesinin yer sorunu. Şu anda birçok yatırımcı yer bekliyor. Umuyorum ki, bu sorunları kısa sürede çözeriz.

Yatırımcıların yer bulamadığını, yatırımcıya yer tahsis edemediğinizi söylüyorsunuz. Bu konuda ne tür çalışmalarınız var?

Hükümet ve bakanlıklarla bu konuda istişare halindeyiz. Sayın bakanımızın, sayın valimizin bu konuda çok büyük gayretleri var. Yani herkes elinden geleni yapıyor.

Çok fazla sorununuz olduğu belli. Bu sorunlar çözüldüğünde Batman Kalkınmada istenilen seviye gelecek mi? Ayrıca barış sürecinin Batman iline ve ekonomisine ne gibi faydaları oldu?

Evet, sorunlar çözüldüğünde tabii ki kalkınma hamlesinde çok ileri seviyeyi yakalayacaktır.

TOBB’ un yaptığı ankette, güven huzur ve istikrarın olduğu iller sıralamasında Batman ili birinci sıradadır. Bu çok önemli bir ayrıntı. Özellikle barış sürecinden sonra çok büyük bir rahatlama ve gelişme var. Bu konuyu örnek vererek açıklamam gerekirse;  Organize Sanayi Bölgesi 1991 yılında kuruldu.  14 ay öncesine kadar toplam 74 yatırımcımız vardı. Barış süreciyle birlikte yatırımcı sayımız 150 yi buldu. Bu hızlı gelişmenin nedeni huzur ve istikrar. Huzurun olduğu yerde her şey olur, sermaye huzurun olduğu yere gelir. Onun için şu an batmana çok büyük bir yatırımcı talebi var. Çünkü huzur ve istikrar var.

Organize sanayi bölgesindeki yatırımcı sayısının 150 yi bulduğunu söylüyorsunuz. Sırada yer bulduğunda kurulacak çok sayıda da işletme var. Bu işletmeler kalifiye eleman sorunu nasıl çözecek? Batmanda kalifiye eleman sorunu var mı?

Kalifiye eleman sorunu sadece Batmanın değil, Türkiye’nin sorunu. Bu sorun İstanbul’da da var, Ankara’da da, Diyarbakır’da da. Ama bizim çok büyük bir avantajımız var. Batman % 60 genç nüfusa sahip bir il. O nedenle üniversite önemli diyoruz. Üniversiteler açtığı ek bölümlerle sanayicinin eleman ihtiyacını karşılayabilir. Genç ve eğitimli bir nesil yetişebilir. Ayrıca meslek okulları TOBB le birlikte ortak yerleşke çalışmaları yapar, eleman ihtiyacını birlikte belirlerlerse, arz talep dengesi kurulabilir.  Türkiye’de birçok üniversite de bu sorun yaşanıyor. Bazı bölümler ihtiyaçtan çok mezun verirken, bazı alanlarda halen eleman sıkıntısı yaşanıyor. Bu konu üniversitelerin kontenjan ayırırken TOBB la yapacağı ortak çalışmalarla çözülebilir.

Batman geniş tarım alanlarının olduğu bir il. Ekilebilir arazi durumu nedir?

Batman olarak tarımda istediğimiz yerde değiliz. Çünkü arazilerimizin birçoğu susuz. Kuru tarımdan çok fazla verim alamıyoruz. Önemli olan kısa sürede sulu tarıma geçebilmek. Buda ancak sulama kanalının devreye girmesiyle ilgili. Sulama kanalı devreye girdiğinde tarımda da iddialı olacağız. Çünkü topraklarımız verimli ve her şey yetiştirmeye müsait. Özellikle pamuk ve mısır konusunda önemli bir üretim yapacak potansiyeli yakalarız.

ggg

Genel olarak Batmanı anlatın desem neler söylersiniz?

Son yıllarda Batman gerçekten bölgenin parlayan yıldızı. Huzurun güvenin ve istikrarın şehri. Bu konuşmayı bir buçuk veya iki yıl önce yapsaydık, çok değişik sorunları konuşacaktık. Belki daha eskileri konuşsaydık, terörü, faili meçhul cinayetleri konuşacaktık. Ama şimdi huzuru konuşuyoruz, istikrarı konuşuyoruz. Batmanın daha fazla ekonomik ve sosyal olarak gelişmesini konuşuyoruz.

Biz toplum olarak, kötülüğü çabuk unutan, acıları kısmen tölere eden bir toplumuz. Kötülüğü unutuyoruz ama iyiliği asla unutmuyoruz. Geçmişte yapılanları unuttuk. Şimdi önümüze bakıyoruz.  Batman çevresiyle, doğasıyla, turizm tesisleriyle, sanayisiyle, kalkınmışlığıyla konuşulsun istiyoruz. Biz bunun için mücadele ediyoruz. Batman için çok özel projelerimiz var. Bu projeler hayata geçtiğinde batman eşsiz bir kent olacak.

Batman ürettiklerini komşu ülkelere rahatlıkla satabilecek potansiyelde. Yakınlık derecesi olarak, Suriye, Irak, İran, Ermenistan, Azerbaycan ve diğer Türki Cumhuriyetlerine ve hatta Rusya’ya bile kolaylıkla ihracat yapabiliriz.  Yeter ki ülkemizde huzur olsun. Huzur olduğunda her şey iyi olacaktır.

Batman Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Sayın Abdülkadir Demirle kısa ama hoş bir sohbet oldu. Birçok soruyu soramadık. Çünkü Batman geçerken uğrayalım dediğimiz bir ildi. Hazırlıksızdık. Batman üstündeki karabasandan kurtulmuş ve hızla gelişen bir il olmuş. Ama itiraf edelim, halen bizlerde batmanla ilgili ön yargılar mevcuttu. Batmana gittikten sonra bütün ön yargılarımdan kurtuldum.  Batmanı gezdiğimde şunu fark ettim. Batıdaki bir ilde ne varsa burada da var. Hatta petrol kuyularıyla, gezilecek görülecek yerleriyle, insanlarının sıcakkanlı ve misafirperverliğiyle fazlası bile var. Herkese tavsiye ederim. Bir haftanızı ayırın ve Batmana gidin.  Pişman olmayacak ve bütün ön yargılarınızdan kurtulacaksınız.

 

 

 

 

Bir Yorum Yazın