Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

Bir Başarı Öyküsü / Naz Mutfak

Bir Başarı Öyküsü / Naz Mutfak

Haberin Tarihi: 21 Ekim 2017 - Okunma Sayısı:2167 defa okundu.

Yaklaşık 15 yıldır Diyarbakır’a çok sık giderim. Bu seyahatlerimin bir kısmı iş için, bir kısmı da dostlarımla bölgeye yaptığım geziler. Kim nerede ne yapar, ne üretir, iyi yemek nerede yenir, nerede kalınır, nereler gezilir?.. Bu soruların cevaplarını iyi bildiğimi düşünürüm. Diyarbakır’a giden dostlar bu nedenle gitmeden benimle Diyarbakır üzerine mutlaka konuşur, görüş alırlar. Bu seferki seyahatimde eski dostları ziyaret ettim. Yeni açılan yerler hakkında sohbetler ettik. Hemen herkesin övgüyle bahsettiği Naz Mutfağı açıkça merak ettim. İşlerimi bitirip Naz Mutfağı ziyaret ettim.

Naz Mutfak; bir “anne oğul” başarı öyküsü aslında. Nazan Hanım, yaklaşık 22 yıl Türkiye Yardım Sevenler Derneğinde  gönüllü olarak çalışmış, halen bu çalışmalarına devam ediyor.Ayrıca Diclekent  Madonun işletmeciliğini yaparak, işletmecilik alanında kendini ispatlamış biri. Diclekent  Mado İşletmeciliğinden sonra oğlu Emir Can beyle kendi işlerini yapmak ve kendi markalarını oluşturmak için projelerini yapıp, çalışmaya başlıyorlar. Naz Mutfak; Nazan İşler hanımefendi ve genç girişimci oğlu, Emir Can Yaldızın, tecrübelerinin, emeklerinin ve hayallerinin hayata geçmiş hali… Naz Mutfak, açılışından kısa süre sonra kalitesini ispat ederek, Diyarbakır’ın tercih edilen A kalite işletmelerinden biri olmayı başarmış.

Emir Can beye, Naz Mutfağın kuruluş hikâyesini soruyorum.

“Ben ve annem düşünce ve tecrübelerimizi birleştirerek çok özel bir konsept geliştirmeye çalıştık. Mutfağımızı planlarken, bu şehrin lezzetlerini en iyi şekilde, sağlıklı bir ortamda profesyonelce misafirlerimize sunmanın planlamasını yaptık. Mekânı açmadan önce hemen her köşesini özel tasarladık. Diyarbakır lezzetlerini misafirlerimize en iyi şekilde sunmak için, Diyarbakır mutfağını gerçekten iyi bilen bayan çalışma arkadaşları bulduk. Bizim için en önemli şey, mutfağımızda yapılan ürünlerin, orijinal, kaliteli ve sağlıklı olmasıdır. Tabi bu kaliteli ürünlerin, nezih bir ortamda, mükemmel bir sunumla misafirlerimize sunulması gerekir. Biz hem göze, hem gönüle, hem de mideye hitap eden ürünler üretiyoruz. Sanırım kısa sürede başarılı olmamızı bu disiplinli ve prensipli çalışmaya borçluyuz” dedi.

Emir Can beyin anlattıkları aslında benimde gözlemlediğim şeyler. Gerçekten özel bir ortam oluşturmuşlar. Yemeklerinden tatma imkânım oldu. Ürün de harika, sunumda. Fiyat konusunu dert etmeyin. Her bütçeye uygunJ

Naz Mutfağın işletmeciliğini Emir Can Yaldız yapıyor. Annesi, Nazan İşler her konuda en büyük destekçisi.

Emir Can Yaldıza bundan sonraki hedeflerini soruyorum.

“Amacımız, Diyarbakır’la sınırlı kalmak değil, birçok şehirde şubeleşmek. Naz mutfak olarak, Diyarbakır’ın Yöresel Ev yemeklerini değişik illere en iyi şekilde taşımak ve tanıştırmak. Çünkü Diyarbakır mutfağı çok zengin bir mutfak. Ayrıca çok yakın bir zamanda toplu yemek dağıtımları için de Yemek İmalat Atölyesi açma planlarımız bulunuyor” dedi.

Diyarbakır yaşıyorsanız veya Diyarbakır’ı gezmek için Diyarbakır’a gitmişseniz, mutlaka Naz Mutfağa uğramanızı ve Diyarbakır ev yemeklerini tatmanızı öneriyorum.  Naz Mutfakta;  içli köfte, örok, meftune, kaburga dolması, mumbar, etli dolma, keşkek, güveç, kavurma ve birçok  değişik yerel tatların yanı sıra, tatlı çeşitleri de var. Trileçe kalbura bastı özellikle istemeniz gereken iki tatlı.

Diyarbakır yaşıyorsanız veya Diyarbakır’ı gezmek için Diyarbakır’a gitmişseniz, mutlaka Naz Mutfağa uğramanızı ve Diyarbakır ev yemeklerini tatmanızı öneriyorum. Sakine BARAN /tatlimekanlar.com

 

 

                 

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

  • Müzeyyen
    21 Ekim 2017 22:44 Kullanıcı Profili

    Bende diyarbakirliyim fakat 6 yıl oldu antalyaya yerleşeli 2 ayda bir diyarbakıra giderim gidince ilk adresim mutlaka naz mutfak olur o güzeller güzeli yüreği yaptıkları o lezetli yemekleri son derece hijyenik bir ortamda hazırlanır. kendimi evimde gibi his ediyorum nazan hanimi ve dünyalar tatlısı oğlunu emir beyi tebrik ediyorum diyarbakirda böyle güzel bir mekanı açtıkları için ben inanıyorum çok daha şubeler açacaklar yolunuz açık olsun başarılarınızın devamini diliyorum

Bir Yorum Yazın