Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

DÜNYANIN EN KALİTELİ KROM CEVHERİ ÜRETİMİ BİZDE

DÜNYANIN EN KALİTELİ KROM CEVHERİ ÜRETİMİ BİZDE

Haberin Tarihi: 14 Ekim 2014 - Okunma Sayısı:2142 defa okundu.

1938–1939 yıllarında Elazığ’nın Alacakaya ilçesi yakınlarında başlayan maden faaliyetleri günümüze kadar geldi. Etibank tarafından işletilen Etikrom 2004 yılında özelleştirilerek Yıldırım Holding tarafından satın alındı. Yapılan çalışmalarla maden rezervlerini 6 ya katlandığını ifade eden Etikrom A.ş. Genel Müdür Vekili İrfan Bal; Dünya pazarlarında ilk sırada yer aldıklarını söyledi.

1++

İRFAN BAL KİMDİR?

Konya Akşehir Doğumlu. Ankara Hacettepe Üniversitesi mezunu, Maden Yüksek Mühendisidir. Evli ve iki çocuk babası. Yaklaşık 20 yıldır Elazığ da yaşıyor. Eşi İş yeri hekimi olarak, aynı işletmede çalışıyor.

200.000 TON ÜRETİMLERİ 1.000.000 TONLARA KATLADIK

Etikrom A.ş. Genel Müdür Vekili İrfan Etikrom’u satın aldıktan sonra ciddi yatırımlar yaptıklarını belirterek,” Kamu zamanın da ortalama üretimleri 200.000 tonlarda iken bu gün üretimimizi 1.000.000 tonlara taşıdık.’’ diye ifade etti.

AÇILAN OCAKLAR MODERN MEKANİZE OCAKLARDIR

İrfan Bal, özelleştirme safhasında açtıkları ocakların modern mekanize ocakları olduğunu ifade ederek, ‘’Elazığ bölgesinde yeraltı işletmesi ve açık işletme olarak iki değişik şekilde maden üretimlerimiz var. Yeraltı ocaklarımız da 1940-1950’li yıllardan kalma ocaklar yine aynı sistemde biraz daha modernize edilerek çalışılıyor. Daha sonra bizim özelleştirme safhasında açtığımız yeni ocaklar mekanize ocaklar dediğimiz daha modern günümüz madencilerinin son teknolojilerinin uygulandığı ocaklar devreye alarak rezervimizi ve üretimlerimizi ona göre ayarlıyoruz. Açık işletmelerle çok ciddi yatırımlar yapıyoruz. Açık işletmelerde onlarca milyonu bulan metre küp dekabajlar yapıyoruz. B ir tane ocağımızda da Türkiye de tek örnek gösterilebilecek doğaya yeniden kazandırma projesi yapıyoruz. Ocaklarımızda ürettiğimiz cevherlerin hepsini Ferrokrom stoklarına getiriyoruz, burada Ferrokrom fabrikasında kullanılacak cevherleri ayırıyoruz ve diğer cevherleri satışa sunuyoruz. Satışlarımızın tamamı yurtdışınadır. Çünkü bu cevheri bizden başka işleyecek teknoloji yoktur” diye konuştu.

 

FIRINLAR REVİZE EDİLEREK YÜZDE 110 KAPASİTEYE ÇIKARILDI

Ferrokrom fabrikamızdan bahsedecek olursak burada A ve B fırınları diye iki tane fırın kamu zamanında vardı ama bunlar komple yeniden revize edilerek yüzde 110 kapasitelere çıkartıldı. Daha önce kamu zamanında yüzde 55-60 revizeyi bulamazken 2004 yılından beri aralıksız revizyon sonucu fırınlarımızın ikisini de devraldık. Fırınlardan üç tane çıktı var. Birisi Ferrokrom metali, birisi cüruf, birisi de baca gazı. Firma olarak uç ürünlere yönelme çalışmalarımız yaptığımız argeler sonucunda bütün uç çıktılarımızı fırından çıktılarımızın hepsini uç ürünlere yöneltme çabalarımız 2004 yılından beri devam etmektedir. Nitekim bunlardan bir tanesi 2010 yılında sonuçlandırdık. Sonuçlandırdığımız cüruftu. Cüruftaki kaçak metalleri geri aldıktan sonra cürufu da uç ürün olan Agrega haline dönüştürdük. Agrega haline dönüştürebilmek için de TÜBİTAK, İstanbul Teknik Üniversitesi ve bünyemizde oluşturduğumuz Arge ekipmanları ile ortaklaşa bir arge çalışması yaparak bunun agrega olduğunu belirledik. Agrega ile hazır beton santralleriyle, parke yapımında yani betonun kullanılabileceği her alanda cürufu kullanmaya başladık. Dolayısıyla birinci ürünümüz Ferrokrom metal zaten uç üründü. İkinci çıktımız olan cüruf onu da uç ürün haline getirdik. 2011 yılında üçüncü çıktımız olan baca gazını nasıl değerlendiririz çalışmalarına başladık. Yurtdışında değişik firmalarla tabi Türkiye’den çok daha üstün teknolojiye sahip ülkelerle bu işi yapmaya çalıştık. Almanya, Avusturya gibi. Almanya ile ortak bir çalışmaya girerek baca gazından baca gazının içindeki toz elementleri torbalı filtrelerle yakalayarak baca gazının ısısından elektrik enerjisi üretme projelerini geliştirdik. Bu projemiz de son aşamasına geldi. 2014 yılı itibariyle eylül ayında devreye almayı düşünüyoruz. Dolayısıyla fırından çıkan üçüncü çıktımız olan baca gazı da elektriğe dönüştürülerek uç ürün haline gelmiş olacak.” Dedi.etikrom_ilan_baski

 

ARTIK DÜNYANIN EN KALİTELİ KROM CEVHERİ ÜRETİMİ BİZDE

Etikrom A.ş. Genel Müdür Vekili İrfan Bal basın toplantısında Dünyanın en iyi krom cevherinin holdingleri tarafından üretilerek dünya pazarlarına satıldığını belirterek,” Dünya krom rezervlerinin büyük bir çoğunluğu Güney Afrika’da bulunuyor. Güney Afrika dünya rezervlerinin yüzde 94’üne sahip geri kalan yüzde 6’sı dünyanın değişik ülkelerinde Türkiye, Kazakistan bunlar en başta olmak üzere Hindistan, Umman gibi ülkelere yayılmış vaziyette. Fakat kalite açısından baktığımız zaman Türk cevherleri Kazak cevherlerinden hemen sonra ikinci sırada geliyor. Kazakistan’da ciddi cevherler var. Krom cevherinde uç ürün olan Ferrokrom metali paslanmaz çeliğin ana sanayi girdisidir. Paslanmaz çelik sanayisinin hammaddesidir. Biz bu sektörde söz sahibi olabilmek için İsveç’teki rakibimiz olan Vargön Alloys AB Ferrokrom fabrikasını satın aldık. Dolayısıyla dünyada en kaliteli Ferrokrom metali üreten ikinci ülke sınıfına geldik. Fakat kalite yönünden hala Kazaklarla cevherin kalitesi yönünden ikinci sırada olmamız holdingin biraz ağırına gidiyordu. Yaptığımız girişimler sonucunda 2004 yılındaki özelleştirmede burayı almak isteyen Kazakların elindeki Kazakistan’da dünyanın en kaliteli cevherinin olduğu ocağı 2013 yılı sonunda biz satın aldık. Şimdi orada maden üretimi çalışmalarımız devam ediyor. Türk cevherleri olarak dünyanın en kaliteli krom cevheri birinci kalite bizde ikinci kalite yine bizdedir. Rusya Tikvin’deki Ferrokrom fabrikasını da satın alarak Türkiye, İsveç ve Rusya Tikvin’de ki üç fabrikamızda dünyanın sayılı Ferrokrom üretici olma konumuna geldik.

etikrom_ilan_baski

2004 özelleştirmesine kadar Ferrokrom sadece metal olarak Ferrokrom metal tek çeşitti. Biz bunun pazarın istediği ölçülerde düşük fosforlu Ferrokrom, ultra düşük fosforlu Ferrokrom, sds düşük Ferrokrom, karbonu düşük Ferrokrom altı çeşit böyle Ferrokrom haline getirdik. Bu 6 çeşit Ferrokrom pazara sunuyoruz, paslanmaz çelikçilere. Ve dünyada 6 çeşit ferrokromun en kalitelisinin iki tanesi Türkiye’de yapılıyor. İki tanesi Türkiye’deki firmamızda yapılıyor, diğer iki çeşit dünyanın en kaliteli Ferrokrom İsveç fabrikamızda, diğer iki çeşidi de Rusya Tikvin’deki fabrikamızda yapılıyor. Dolayısıyla dünyadaki 6 çeşit Ferrokrom metalinin en kalitelileri Yıldırım Holding bünyesi tarafından üretiliyor ve pazara sunuluyor” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın