Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI (ETSO)

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI (ETSO)

Haberin Tarihi: 14 Ekim 2014 - Okunma Sayısı:2154 defa okundu.

ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI (E TSO) YÖNETİM KURULU BAŞKANI : ALİ ŞEKERDAĞ  

 

RÖPORTAJ:Fonda KETENCİ

alisekerdag

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ, Elazığ’ın dünü, bugünü ve geleceğiyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulunarak, şehrin ekonomik, kültürel ve sosyal yönden kalkınması ve ilin ülkemizde en gelişmiş ilk 10 kentten biri olmasının yolunun Oda tarafından hazırlanan ‘2023 Elazığ Manifestosu’nda olduğunu söyledi.

Elazığa gittiğimizde Elazığın Ticaretini, siyasetini ve yatırımları konuşmak için Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Ali ŞEKERDAĞ’I ziyaret ettik.

Kendisine sorduğumuz sorulara samimi cevaplar verdi.

İşte sohbetimizden bazı bölümler.

Sayın Başkan öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

İlk, orta ve lise tahsilimi Elazığ da tamamladım. Yüksek tahsilimi yarıda bırakarak ticarete atıldım.

1991 yılından itibaren TSO nun değişik organlarına seçimle geldim. 2009 yılında TSO nun başkanı seçildim. İki dönemdir de oda başkanlığı yapmaktayım.

 2009 Elazığ TSO Başkanlığına seçildiniz. O zaman nasıl bir TSO hayaliyle başkanlığa aday olmaya karar verdiniz?

Şu gerçeği unutmamak lazım. İnsanlar değişim ve farklılıklar istiyor. Yeni bir vizyon ve yönetim anlayışı toplumun her kademesinin beklentisidir. Biz 5 yıl öncesinde kapısı herkesime açık, üyenin derdiyle dertlenen, ilin kalkınma ve gelişmesini kendisine görev adetmiş, kurum ve kuruluşlarla en üst düzey diyalog sağlayan, hizmet ve yenilikçi  bir yönetim anlayışı Odaya kazandırmak için aday olmuştuk. Gördüğümüz eksikliklerde zaten bunlardı. Oda yönetiminde bulunduğumuz bu dönem içerisinde şehrin menfaatleri ve camiamızın sorunlarının çözümüne her zaman önayak olarak, makam ve kurumumuza itibar kazandırma noktasında Elazığ TSO örnek olmuştur.

Biz 5 yıl önceki ve bugünkü Elazığ’ın kalkınmışlık yönünden bulunduğu yerden memnun değiliz. Bunu 5 yıl öncede söyledik bugün de söylüyoruz. Ancak, Ticaret ve Sanayi Odaları icra makamı değil. Talep makamıdır. Biz ilin sosyo-ekonomik ve kültürel kalkınmışlığı noktasında yapılması gerekenleri de söylemekten hiçbir zaman geri durmadık. 5 yıl önce başta Elazığ TSO üyeleri olmak üzere toplumun hemen tüm kesimlerinin söylenmesini istediği her şey bizim dönemimizde ilgili tüm kurumlara söylenmiş, dosya olarak talep edilmiş ve ilgili tüm kurullarda dile getirilmiştir. Bugün baktığımızda Elazığ TSO nereden nereye gelmiş sorusunun cevabını aslında medya, toplum ve üyeler vermelidir.  94 yıllık Oda tarihi içerisinde bu dönemde Elazığ’a ve Üyemize yakışır bir hizmet binası kazandırılmış ve bu dönem hizmetlerimiz 200 sayfalık bir faaliyet raporuna ancak sığmıştır. Şimdi burada ne yaptık sorusuna madde madde cevap vermeye kalksak röportaj anlamı dışına çıkacaktır. Ancak Odamız web sitesinde ve Halkla İlişkiler Birimimizde halen bu yayını incelememiş olanlar var ise rapora göz atmalarını öneriyorum.

Elazığda hemen herkes 2023 Elazığ Manifestosundan bahsediyor. Nedir bu manifesto?

2023 Elazığ manifestosu 34 ana başlıkta toplanıyor. Elazığın bir dünya kenti olması, hak ettiği yere gelebilmesi için çözüm önerileri ve projeler üretildi.

Bizim baktığımız pencereden dışarıdaki insanlar da bakıyor. Elazığ’ın meselelerini gelip hep bizimle paylaşıyorlar. Biz damdan düşeniz. Birebir bunları yaşadığımız için Elazığ arzu edilen noktada değil. Gelişimini tamamlayamadı, sosyal aktivitesini tamamlayamadı. Elazığ 20 yıldır sürekli göç veriyor. Son 4 yılda 80 bine yakın göç verdi. Giden insanların hepsi paralı, becerikli, Elazığ’a katkı sağlayacak insanlar. Bunun dışında göç de almışız. Gelen insanlar bizim başımızın tacıdır, biz onları hor görmüyoruz ama onlar Elazığ’dan almaya gelen insanlar. Elazığ’a vermeye gelen insanlar değil. Elazığ’a katkı verecek imkana sahip olan insanlar Elazığ’dan gidiyor. Bunu tersine döndürülmesi lazım. İşte yerel yöneticilerin ve siyasetçilerin atacakları adımlarla bunun durması lazım. AVM’lerin yapılması lazım. İnsanlarımızın artık alışverişlerini bu şehirde yapmaları lazım. Bizim bırakın buradan gitmeyi, dışarıdan çevre ilerden şehrimize insan getirecek, alışveriş yaptırabileceğimiz projeler yapmamız lazım. 2023 manifestosunda saydığımız projelerin biran önce hayata geçirilmesi lazım.  Biz 3-5 sene önce Malatya ile kendimizi mukayese ediyorduk. Artık Malatya ile kendimizi mukayese edemiyoruz. Çünkü Malatya çok fazla gelişim sağladı. Dünyadaki değişimi yakalayabilirdiler. Oradaki idareciler bir araya gelip şehrin menfaatleri için çok ciddi işler yapabiliyorlar. Biz maalesef yapamıyoruz.

İşi özü, cesaret, samimiyet ve dik duruştadır. Gelecek kaygısı duymadan samimiyetle hizmetten geçiyor. İlin geleceği noktasında bu şehirde yaşayan herkese sorumluluklar düşüyor. İş dünyası başta olmak üzere her bireye sorumluluklar düşüyor. Biz nasıl icra makamı değil talep makamıysak her kes, her kurum kendini sorgulamalı bu anlamda. Yapılması gerekenler noktasında ise, şehrin tüm katmanları Elazığ 2023 Manifestosuna sahip çıksın yeter.

Bölgeye gelmek isteyen yatırımcılarla konuştuğumuz da bürokratik engellerden ve sıkıntılardan bahsediyorlar.TSO Başkanı olarak bu konuda neler dersiniz?

Bürokratik sıkıntılar ülkenin sorunu. Son zamanlarda hükümetimizin çabalarıyla biraz azalsa da yinede bazı sorunlar devam ediyor..  Elazığda adına aslında çok önemli yeni bir dönem başladı. Umuyorumki, bütün atanmış ve seçilöişler el ele verek Elazığın sorunlarını çözeceğiz. Elazığın kalkınması için buna mecburuz.

Size göre Elazığ’ın vizyonu ne olmalı? 2023 manifestosu hazırlamakla sorunu çözmek mümkün müdür?

Biz icra makamı değiliz. Sorunları tespit etme, çözüm için projeler üretme, ve projelerin uygulanmasında üstümüze düşenleri yapmakla sorumlu bir örgütüz. Bu konu bir matematik formülü gibi sorun çözme yöntemiyle çözülemez.. Sosyolojik boyutlarıyla konu değerlendirilmeli. Şimdiye kadar konuştuğumuz tüm konuların içeriğinde insan faktörü var. Yani kafa yapılarının mantalitenin değişmesi lazım. Eğitim ve gelir düzeyinin yükselmesi lazım, bu sağlanabilirse Elazığ her anlamda daha seçici, daha objektif değerlendirebilen bir şehir olacaktır. Burada nitelikli insan kaynağına toplumun sahip çıkması çok önemli. Elazığ’ın bu anlamda nitelikli insan ve sermaye göçünü tersine çevirmesi gerekiyor.

Şuna bütün kalbimle inanıyorum ki, 2023 manifestosuna sahip çıkıldığında, gerekleri yerine getirildiğin de, 10 yılda Elazığ ülkemizin kalkınmışlık ve gelişmişlikte ilk 10 ilinden biri olacaktır.

İllerin gelişmesinde; milletvekilleri valilik, belediye, üniversite, ticaret ve sanayi odaları ve diğer STK ların, uym içinde aynı hedef doğrultusunda çalışmaları gerekir. Sizler Elazığda bu uyumu sağlayabildiniz mi?

Tüm seçilmiş ve atanmışların işgal etmiş oldukları koltukların gereklerini yerine getirmesi tüm toplumun ortak beklentisi. Elazığ TSO olarak bu konuyla ilgili çok ciddi mücadeleler vererek ilin geleceğiyle ilgili her platforma yer aldık. Katkı sağlamaya gayret gösterdik. Elazığ Lobi Çalışmaları, Elazığ Buluşuyor Çalışmaları, Elazığ Kümeleme Çalışmaları, Elazığ Ekonomik Gelişim Semineri ve benzeri tüm çalışmalar buna örnektir. Biz samimiyetle bu gayreti gösteriyoruz. Aynı samimiyetin geniş kitlelere yayılması halinde amaca ulaşılabilir.

Elazığın istenilen seviyeye kısa sürede gelmesi için önceliğiniz olan bir proje var mı?

Elazığ TSO’nun en önemli  projesi ‘Elazığ TSO 2023’ manifestosudur. Elazığ Odamız tarafından hazırlanan ve yayınlanan 2023 manifestosuuygulandığında,  Elazığ ülkemizin kalkınmışlık ve gelişmişlikte ilk 10 ilinden biri olacaktır.  Bu raporun bir bütün olarak uygulandığını ve hayata geçirildiğini bir an hayal edin şimdiye kadar tüm konuştuklarımın ne anlam ifade ettiğine daha iyi şahitlik edeceksiniz.

Sayın başkan; umuyoruz ki yaptığınız, uyguladığınız, takip ettiğiniz projeler Elazığ için hayırlı olur.

Çok şey ürettiğinizi ve Elazığ için  mükemmel çalışmalar yaptığınızı görüyoruz.

Sohbetiniz için teşekkür eder, çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamını dileriz.

    

Anahtar Kelime: , ,

Bir Yorum Yazın