Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

Gaziantep – Kaleoğlu Mağarası

Gaziantep – Kaleoğlu Mağarası

Haberin Tarihi: 16 Aralık 2017 - Okunma Sayısı:2066 defa okundu.

Kadir BARAN / Anadolu Dergisi – Tarihi İpekyolu üzerinde bulunan Gaziantep`in en önemli kervansarayları arasındaki Yeni Han`ın girişinde bulunan mağara 1527 yılında taş ocağı olarak açılıyor..

Hanın hizmete girmesi ile birlikte yaklaşık 400 yıl boyunca burada konaklayanların hayvanları için barınak olarak kullanılan Kaleoğlu Mağarası, Fransız işgali sırasında da yiyecek ve cephanelerin depolandığı bir mekan olarak kullanılmış. Kimi zaman insanların barınak olarak kullandığı mağara, yerleşim mekânlarının 50 metre kadar yakınında bulunuyor. İçerisinde içme suyu kuyularının yanı sıra çok sayıda havalandırma deliği de bulunan mağara bir süreden beri kaderine terk edilmiş haldeydi. Daha sonradan kafe haline getirilen ve ziyaretçilerin kullanımına açılan mağara; tarihi özelliği dolayısı ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Doğal klima özelliği bulunan mağarada sıcaklık 13 derece iken dışarıdaki hava sıcaklığı 35 dereceye kadar çıkıyor. Gaziantep’in sıcak havasından bunalan turistler soluğu doğal klima özelliği bulunan Kaleoğlu mağara kafesinde alıyor. 13 derece serinlikte menengiç kahvesini yudumlayan yerli ve yabancı turistler Gaziantep’te böyle bir yeri bilmiyorlar ve gördüklerinde hayrete düşüyorlar.

Açıldığı günden itibaren içerisinde yapılan yenileme çalışmaları ile nezih bir kafe haline getirilmeye çalışılmış. Kaleoğlu mağara kafesi Gaziantepli vatandaşlar tarafından yeteri kadar tanınmıyor.

Bu kendine has özellikleri olan mağaraya maalesef bir takı dükkânının içinden geçilerek gidiliyor. İşletmecisini tanımadım ama, çok kötü işletiliyor. Çok özel bir mekan olan bu mağaranın girişine, mutfağa benzer uydurukça bir stant konulmuş. Çok fazla tanınmayan Kaleoğlu Mağarası Gaziantep’in tanıtımından çok, işletmecisine para kazandırmak amacıyla tasarlanmış adeta.

Mekanın içine, nakliye paletleri üst üste konularak oturaklar oluşturulmuş. Antep’in hemen her yerinde bulabileceğiniz, ucuz aksesuarlarla görüntü yapılmış. Açıkçası böyle bir mekanın, bu kadar kötü kullanıldığına üzüldüm. İçerisindeki malzemeler, toz toprak içinde… Yani Kaleoğlu Mağarası hak ettiği gibi işletilmiyor. Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ne iş yapar bilmiyorum. Yurdumuzdaki korunması gerekli taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarının arkeolojik araştırma ve kazılarla açığa çıkarılmasını, korunmasını, değerlendirilmesini ve tanıtılmasını sağlamak, tahribini ve kaçırılmasını önleyici tedbirleri almak, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu görevleri arasında. Ama sanırım Gaziantep’te Kültür Varlıkları çok olunca, önemsenmiyor bu tür varlıklar.

Kaleoğlu Mağarası özel bir yer. Gidilmesi, görülmesi gerek. Ama acilen Kültür müdürlüğümü yapar, belediyemi yoksa başka bir kurum mu bilmem ama, Kaleoğlu Mağarası bu pespaye görüntüsünden kurtarılmalı ve doğru dürüst hizmete açılmalı…

Magaradan çıkıp Fayat Ustanın hanın avlusunda oluşturduğu oturma yerine oturdum. Mağarada çay içmek bile içimden gelmedi. Böyle özel bir mekanın bakımsızlığı gerçekten üzdü beni… Çayımı Fayat Ustadan içtim. Gaziantep’e gittiğiniz de mutlaka buraya uğrayın. Ama sadece gezin. Yeme içme ve alışverişi daha kaliteli mekanlarda yapın. Umarım yetkililer en kısa sürede bu handa ve mağarada bir düzenleme yapar ve Gaziantep’e gelip mağarayı gezmek isteyenler benim gibi hayal kırıklığı yaşamaz.

Bir Yorum Yazın