Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

İlmek İlmek dokunan hayat…

İlmek İlmek dokunan hayat…

Haberin Tarihi: 10 Ekim 2017 - Okunma Sayısı:1233 defa okundu.

ISPARTA- Sakine BARAN- Isparta’da 30 yıllık halı ustası, birçok önemli olayı ve kişiyi halılarına ilmek ilmek dokumuş. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın portesini 6 ay boyunca 700 bin düğüm atarak halıya dokumuş.

Gürdal: “Buraya gelenler; özellikle, Atatürk’ün, İstiklal Marşının, Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın portrelerinin halıya dokunduğunu görünce fotoğraf çektirmek istiyorlar. Çok güzel tepkiler alıyorum” dedi.

Isparta’da el halıcılığı bugünlerde bir elin parmaklarını geçmeyecek kişi tarafından yaşatılmaya çalışıyor. İlk başlarda yaygı halısı olarak ilmek ilmek dokunan Isparta halısı, şimdilerde ise siyasi liderlerin, tarihi kahramanların ve tarihin düğümle halıya yansıtıldığı sanatsal bir kimliğe bürünmüş durumda.

30 yıldır halı dokumacılığı yapan Hasan Gürdal, Isparta’nın Keçiborlu ilçesi Senir köyünde 1960 yılında dünyaya gelmiş. 1983 yılında halı dokuma işine başlamış. Ustası; Lise öğretmeni Ahmet AKSAKAL. Hasan bey; Rahmetli Ahmet Aksakal için “Lisede öğretmenin, hayatta ise ustamdı” diyor.

Hocası Aksakal ile çok sayıda portreyi halıya aktardıklarını, birçok tarihi fotoğrafı da halıya işlediklerini dile getiren Gürdal, Aksakal’ın Isparta halısını yaygı olmaktan çıkartıp, sanat eserine dönüştürdüğünü anlattı

Aksakal’ın ölümünden sonra halı dokumaya devam ettiğini ifade eden Gürdal, son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın portresini halıya dokuduklarını belirtti. Halının yapımının oldukça zahmetli olduğunu ifade eden Gürdal, halının 6 aylık bir çalışmanın ürünü olduğunu söyledi.

Halı ustası Gürdal; “Isparta’da bir zamanlar neredeyse her evde halı dokunurdu. Şimdilerde bu sadece birkaç kişi tarafından yapılıyor. Çok emek ve zaman harcanarak dokunan halılar piyasada gerçek değerini bulmadığı için ekonomik olarak zorlanıyoruz.. Artık bizim yaptığımız iş halı dokumadan çok sanatsal bir faaliyet. Bu nedenle de sağ olsun Belediye Başkanımız Yüksek Mimar, Yusuf Ziya Günaydın beyin katkılarıyla halı dokuma işini devam ettiriyorum. Özel siparişler alarak talep edilen halıları, el emeği göz nuru, ilmek ilmek dokuyup teslim ediyorum. ”dedi.

Gürdal, Isparta halısını yaşatmaya kararlı olduğunu, bu anlamda çalışmalarına devam edeceğini sözlerine ekledi.

Isparta’ya gittiğiniz de mutlaka Aksaray Halı Sarayını ziyaret etmelisiniz. Kendinizi çok farklı hissedeceğiniz, emeğin ve ustalığın birleşip sanata dönüştüğü bu güzel mekânı gezmelisiniz.

Aksakal Halı Sarayı –ISPARTA Tel: 0 246 218 79 58 Gsm: 0 555 804 01 85

 

 

     

Bir Yorum Yazın