Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

Kristal Takı

Kristal Takı

Haberin Tarihi: 27 Ekim 2017 - Okunma Sayısı:712 defa okundu.

Takılar kimi zaman şık bir kıyafeti tamamlayan kimi zamanda farklı kullanım alternatifleriyle

giysilerimizi renklendiren olmazsa olmaz aksesuarlarımızdandır.

Duyguları ve insanın kendi doğasını betimleyebileceği en güzel yöntemlerden biridir takı tasarımı. Kişinin kendini iyi ve güzel hissetmesini sağlayan çeşitli takılar vardır. El sanatlarının tümünden yararlanılarak yapılan takılar belli bir emeğin sonucu oldukları için her dönemde rağbet görmüşlerdir.

Günümüzde çok kullanılsa da takının tarihi insanoğlunun var oluşu kadar eskidir. Takı, insan vücudunun çeşitli bölümlerini süslemek için eski çağlardan beri kullanıla gelen objelerdir. İnsanoğlu, var oluşundan bu yana korkularını yenmek, yücelik kazanmak, gücünü göstermek, güzel görünmek gibi gerek dinsel gerekse geleneksel sebeplerle bu tür aksesuarları tercih etmişlerdir.

Tüyler, kutsal ağaç kabukları, deniz kabukları, diş ve kemik parçaları, değerli taşlar bunlara örnektir. Önceleri sihir ve büyü amaçlı olup daha sonra dinsel temalı takıları görmekteyiz.

Takı sanatının M.Ö. 3000 – 4000 yılları arasında Mezopotamya’da doğduğu kabul edilir. Mısır ve Hindistan’dan Asya’ya, Afrika ve İslam ülkelerine ve Avrupa’ya yayılmıştır.

Altının bulunması ve maden işlemesinin öğrenilmesiyle mücevhercilik altın çağına girmiştir. Bu anlamda özellikle Mısır’daki Firavun mezarlarında, büyük mücevher koleksiyonlarına rastlanmıştır.

Türkiye’de 1962 – 1968 yılları arasında yapılan kaçak kazılar sonucu “Karun’un hazinesi” adı verilen bulgularda; gümüş kaplar, altın ve gümüş takılar, değerli taş ve seramik objeler bulunmuştur. Ayrıca yine bu hazinede 30 parça bronz kalıptan oluşan kuyumculuk aletlerinin yer alması dikkat çekicidir. Yine New York Metropolitan sanat müzesinde eski dönemlere ait Hitit ve Tunç dönemine ait koleksiyonlar büyük ilgi görmektedir. Yapılan bir çok araştırmalar, kazılar göstermiştir ki insan yaşadığı her dönemde takıyı kullanmış, onlara belli anlamlar yüklemişlerdir. Takılar, biçimleri ortam ve şartlara göre değişmekle birlikte her toplumda varlığını sürdürmüştür.

Tarih boyunca insanlar edindikleri bilgi ve tecrübe birikimlerini, yaratıcılık, ustalık, sabır ile birleştirerek bugün bile hayranlıkla izlediğimiz taşlar, asalar, semboller, takılar, değerli metallerden heykelcikler v.s. yapmışlardır. Bu sanat eserleri çağlar boyu onları üreten toplumların, dinsel ve estetik değerlerini yansıtmışlardır.

Günümüzde özellikle takı dükkanları bayanların en çok zaman geçirdiği yerlerden biridir. Her türlü aksesuarı bir arada bulacağınız bu mekanlardan birine Diyarbakır’da rastladım. Takı ve aksesuar olarak çok çeşitli alternatifleri bir arada bulacağınız özel bir işletme. Ziyaret etmenizi öneriyorum. Sakine Baran / anadoludergisi.com

 

FİRMA: Kristal Takı

İLİ: Diyarbakır

YETKİLİSİ: Ömer EKİNCİ

TEL: 0 532 618 10 75

ADRES: Ofis İstasyon Cad. Ayhan Durağı Diyarbakır.

 

  

Bir Yorum Yazın