Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

Ortadoğu ve Afrika’ya fabrika kuracak

Ortadoğu ve Afrika’ya fabrika kuracak

Haberin Tarihi: 3 Ekim 2014 - Okunma Sayısı:1289 defa okundu.
Fulya Erdem

Türkiye’nin tıbbi ürünler üretiminde pazar lideri markası Bıçakçılar’ın hikayesi, bundan yarım asır önce Türkiye’de ilk açık kalp ameliyatlarının yapılmaya başlandığı dönemde başlıyor. Operasyonlar için gerekli malzemenin ithalatında sorunlar yaşanınca Prof. İhsan Doğramacı, Bıçakçılar ailesini bu konuda üretim yapması için teşvik etmiş. Ayakkabı malzemesi ithalatı ve üretimi yapan aile bu şekilde tıbbi ürünlerle tanışmış. Şu anda 70’den fazla ülkede sağlık sektörüne tıbbi cihaz ve tek kullanımlık ürünler üreten Bıçakcılar’ın İcra Kurulu Başkanı Sadrettin Dai, İngiltere’de pazar lideri olan şirketin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yatırım için kolları sıvadığını anlattı.

-Türkiye’nin en büyük tıbbi cihaz ve tek kullanımlık tıbbi ürünleri üreticisisiniz.

1959 yılından bu yana sağlık sektörüne hizmet veriyoruz. Türkiye’de ilk açık kalp ameliyatları yapılmaya başlandığı zaman bunun için gerekli ürünleri yurt dışından getiren şirket Bıçakçılar olmuş. Asıl hikaye, Hacettepe Üniversitesi’nin kurulduğu yıllarda cerrahi aspiratörlerin ithalatında sorunlar yaşanmasıyla başlıyor. İthalat durunca dönemin rektörü Prof. İhsan Doğramacı, Bıçakcılar ailesini bu konuda üretim yapması için teşvik etmiş. Aile, o zamanlar ayakkabı malzemesi tedariği ile uğraşıyormuş. Üretim bu şekilde başlamış. 1980’de tek kullanımlık ürün imalatı başlamış. 8Bıçakcılar’ı anlatır mısınız?

En büyük yerli üreticiyiz. En geniş satış ve dağıtımı teşkilatına sahibiz. Tıbbi cihaz ve tek kullanımlık tıbbi ürünleri yüksek teknolojiyle üreten, 26 bin 500 m2 alan üzerinde kurulu, topl am 30 bin 900 m2 kapalı alana sahip bir entegre üretim tesisimiz mevcut. Tek kullanımlık tıbbi ürün üretimi 3 bin m2’lik temiz odalarda gerçekleştiriliyor. Şu anda yurt dışında 70’den fazla ülkede sağlık sektörüne hizmet veriyoruz. 750’yi aşkın çalışanımızla yüzde 60 pazar payına sahibiz. Türkiye’de toplam 1.450 hastane var ve biz bunun yüzde 90’ından fazlasına ürünlerimizi ulaştırıyoruz.

-Tıbbi cihaz ve tek kullanımlık ürünler deyince neler anlamamız gerekiyor?

İthal ettiğimiz ürünler arasında mekanik ve biyolojik kalp kapakları, kalp akciğer pompaları, beyin şantları ve yamalar gibi ürünler yer alıyor. 1.500 tür tek kullanımlık ürünler grubumuz var. Bunlar damar için kanüller, sonda, tüp setler, drenaj setleri gibi ürünlerden oluşuyor. Tıbbi cihazlar deyince de sedye, muayene koltukları, ameliyat masaları, ameliyat lambaları, aspiratör gibi ürünlerin oluşturduğu 400 civarında ürünü anlamak gerekiyor.

-Yatırım planları ve hedeflerinize ilişkin neler söylersiniz?

Ortadoğu, sağlık sektörünün hızlı geliştiği bölge. Sağlık sektörü gelişmişlikle direkt alakalı, büyümeyi Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde bekliyoruz. Bizim de bu bölgelerde bölgesel güç olma hedefimiz var. İlk hedef Kuzey Afrika’da Fas civarında ve Ortadoğu bölgesinde İran’da start vereceğiz. Projeye 2015’te başlamayı hedefliyoruz. Fas bölgesi küçük ama İran pazarı büyük. İran’daki yatırımın ölçeği tıbbi cihaz ağırlıklı ve daha büyük olacak. Yakın çevreye de buralardan açılacağız. Bu projeler lokal ortaklarla gerçekleştirilecek ve toplam yatırım miktarı 10 milyon doları bulacaktır.

Yurt içi…

Yurt içinde 2015 yılında başlayacağımız damar içi kanül ürününde kapasite artışı yatırımı olacak ve bu yatırım mevcut kapasitemizi iki tatına çıkaracak. Ayrıca mevcut ürün kapasite artışları olacak, yeni modeller için de Ar-Ge çalışmaları devam ediyor bir taraftan. En çok talep ise sarf malzemeleri dedğimiz ürünlere oluyor.

-Tıbbi cihazlar pazarı ile ilgili neler söylersiniz?

Dünyada tıbbi cihaz pazarı 100 milyar dolar civarında. Türkiye’de ise 2 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğü var. Yani Türkiye’nin yüzde 2’lik gibi bir pazar büyüklüğü bulunuyor. Pazarın yüzde 90’ını ise ithal ürünler oluşturuyor.

İngiltere’de pazar lideri
“Avrupa’ya satış yapmak için bir takım kriterlere sahip olmak lazım. Bıçakcılar ürünleri Avrupa Birliği ülkelerinde sağlık ürünlerinin ithal ve kullanım izni olan CE markası kullanım yetkisine sahip. 70’den fazla ülkeye direkt ihracatımız var. Bunlar arasında İtalya, İngiltere, Fransa, Almanya, İrlanda, İspanya gibi Avrupa’nın gelişmiş ülkeleri ile Tunus, Mısır gibi Afrika ülkeleri ve Endonezya, Filipinler gibi Uzakdoğu ülkeleri de bulunuyor. İngiltere’de pazar lideriyiz mesela. Toplam cironun yüzde 30’u ihracat. Bu da 150 milyon adede tekabül eder. “
Ödeme koşulları piyasayı zorluyor
“Sektörde en büyük sorun kamu hastanelerinde yaşanıyor. Yerli üreticiye teşvik şart. Ar-Ge, ihracat ve fuar teşviki var ancak pazarın uygun hale de getirilmesi lazım. Yerli ürünlerin kullandırılması lazım. Sattığımız ürünlerin ödeme tarihi belli değil, bizim açımızdan bu sıkıntı. Bazı üniversite hastanelerinin ödemesi 2 yılı bulabiliyor mesela. Ödeme koşulları ve vadeleri piyasayı zorluyor.”
Tıbbi malzemede tek kriter fiyat olmamalı
Sağlıksız ürünler var piyasada. İyi malzeme ve kötü malzeme arasındaki fiyat farkı çok değil aslında. Örneğin bir kalp kapağında birinci ve ikinci sınıf arasında ancak 50 lira artar. Kullanıcı bunu bilmiyor, hastane ihaleyle neyi alıyorsa hasta onu kullanıyor, tercih hakkı yok. Avrupa’da da kamu alımları var ama onlar puanlama yapıyor. Kalite, fiyat ve servis  için yapılan bu puanlama tercih kriteri. Türkiye’de tek alım kriteri fiyat, hastaneler ihaleyle en ucuz olanı alıyor. Bu nedenle sağlık soruları yaşanıyor. Bir ürün CE ise ithal edilebilir. Bu belgeyi pratikte kalitesiz ürünler de alabiliyor. Farklı ülkelerden farklı koşullarda temin edilebiliyor, CE ürünün kaliteli olduğunu göstermez.

Bir Yorum Yazın