Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

Öykülerde Bursa

Öykülerde Bursa

Haberin Tarihi: 5 Ekim 2014 - Okunma Sayısı:1303 defa okundu.

Dergâh, Edebiyat Ortamı ve Tasfiye dergilerinde öyküleri yayımlanan Mustafa Başpınar tarafından hazırlanan Öykülerde Bursa isimli antoloji, Refik Halit’in bir öyküsüyle başlıyor. Ahmet Hamdi Tanpınar ise “Geçmiş Zaman Elbiseleri” isimli uzun öyküsünde ele alır Bursa’yı ve şöyle der: “Mayısa doğru bir hafta için Bursa’ya gitmiştim. Hem dinlenecek, hem de camileri, türbeleri gezecektim. Seyahatimin üçüncü günüydü. Öğleden sonrayı tamamiyle Yeşil Cami ile Yıldırım’da geçirmiştim. Şimdi de yorgun, fakat düşünce ve tahassüs itibariyle zengin Çekirge’deki otelime dönüyordum.”

Sait Faik ise “İpekli Mendil”de, Ayışığında Emir Sultan’da kızak kayılan, Gökdere’nin havuzlarında derisi kararan, elleri erik, şeftali, fındık yaprağı kokan çocukların olduğu bir Bursa imgesiyle çıkar okurun karşısına. Sabahattin Ali, “Selam” öyküsünde anlatılanlar Orhangazi’nin ‘namı diğer Pazarköy’ünde geçer. Haldun Taner ise “İznikli Leylek” öyküsünde Mahmut Çelebi Cami’si, Yakup Çelebi Zaviyesi, Nilüfer Hatun İmareti ve İsmet Bey Hamamı ile İznik’i anlatır.

Nurettin Topçu, “Yıldırımın Huzurunda” isimli öyküsünde “şerden ve ıztıraptan yapıl­mış bir insanlığın” üstüne çöken ağırlığı altında bunaldığı bir gün sabah ezanıyla Bursa’ya girer. Kovulduğu cennete benzettiği Ulu Cami’de ilk insanın ilk abdestini alıyor gibi hisseder kendisini. Huzur bulma düşüncesiyle Rabbine seslenir.

Bursa’nın farklı bir çehresi Oktay Akbal’da karşılık bulur. Setbaşı, Heykel civarında dolanır okur. Bursa’nın tarihi yerlerinde ve eski mahallerinde adeta okuyucuyu bir gezintiye çıkaran öykü Metin Önal Mengüşoğlu’nun “Seher Gezgin”i öyküsüdür. Bir sabah vakti erken başlayan yolculuk gün boyu sürer. Ulu Camii’de başlayan yolculuk Umur Bey Cami’nde yatsı ezanı vakti biter.  Füruzan “Temizlik Kolu” adlı öyküsünde Bursa kaplıcaları, ulu çınarları, çarşıları, göçmenleri ve ipeğiyle karşımıza çıkar. Cemil Kavukçu, “İncir Ağacı ve Şimşirler” öyküsünün mekânı ise Hisar’dır. Murathan Mungan’nın “Yakası Beyaz Kürklü Taba Rengi Kaban” öyküsündeyse mekân Bademli’dir.

Bursa’nın yeni yüzlerinden biri de hiç şüphesiz alışveriş merkezleridir. Yücel Balku’nun “Cevşen” isimli n öyküsünde spot lambalarıyla ışıklandırılmış Ulucami, onun yan tarafındaki fıskiyeli havuz, çevresine mavimsi yeşil bir ışık yayan cam piramidiyle Zafer Plaza ve uzakta, çatısından gökyüzünü dilim dilim doğrayan ışık huzmeleriyle As Merkez çıkar karşımıza.

Şükrü Bilgiç ve Birol Keskin’de Bursa, Mudanya ve deniziyle; Cemal Şakar ve Nursel Aras, Saliha Malhun’da yine Bursa’nın kalbi sayılan Tophane ve Emir Sultan arası karşımıza çıkar. Şaban Akbaba, Şafak Pala ve Fikri Özçelikçi’de ise mekân daha soyut kalır.

dunyabulteni.net

Anahtar Kelime: , , ,

Bir Yorum Yazın