Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

ŞANLIURFA TİCARET VE SANAYİ ODASI (ŞUTSO)

ŞANLIURFA TİCARET VE SANAYİ ODASI (ŞUTSO)

Haberin Tarihi: 14 Ekim 2014 - Okunma Sayısı:2629 defa okundu.

ŞANLIURFA TİCARET VE SANAYİ ODASI (ŞUTSO)    YÖNETİM KURULU BAŞKANI : E. SABRİ ERTEKİN

SAM_5843

Bu sayıda ziyaret ettiğimiz illerden biri de Şanlıurfaydı. İli gezdikten sonra Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası (ŞUTSO) Başkanı Sayın E. Sabri Ertekin beyi ziyaret ederek, Şanlıurfa ekonomisi üzerine sohbet ettik.Öncelikle  Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası (ŞUTSO) Başkanı Sayın E. Sabri Ertekini tanıyalım.

SABRİ ERTEKİN KİMDİR?

Sabri Ertekin 1959 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Liseye kadar Şanlıurfa’da öğrenimini yaptı. 1978 – 1982 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesinde (İTÜ), Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

İngilizce’yi iyi, Arapça’yı ise orta seviyede konuşabiliyor. Bilgisayarla arası oldukça iyi.  Dalgıç Pompa aerodinamik ve Elektrik motoru konusunda tasarım yapma deneyimi var. İşletme organizasyonu kurma ve Pazarlama sistemi geliştirmede tecrübeli. Bilimsel araştırmalar yapmayı, yeni şeyler keşfetmeyi, Kitap okumayı ve Seyahat etmeyi seviyor. Evli ve beş çocuk sahibi.

Sabri Ertekin, 2009 yılında yakın arkadaşlarının ısrarıyla Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası (ŞUTSO) Başkanlığına aday oldu. Yapılan seçim sonucunda 23 yıl başkanlık yapan İsmail Demirkol’dan Başkanlık Koltuğunu devraldı. Ertekin büyük bir vefa örneği sergileyerek, İsmail Demirkol’un Onursal Başkan olması için yönetim kuruluna teklifte bulundu. Yönetim kurulu üyeleri Ertekin’in bu teklifini yerinde bularak; düzenlenen bir törenle İsmail Demirkol’u ŞUTSO’nun Onursal Başkanı olarak ilan etti.

Şanlıurfa’nın Sanayisi hakkında bilgi alabilir miyiz? Tarımda bölgenizde ön planda olan bir kaynak, bunun da sanayiye yön verdiğini düşünüyor musunuz? (Örneğin pamuk eken bir şehir olarak iplik ve tekstil sektörünün sanayileşerek gelişmesi gibi)

Şanlıurfa geneli imalat sanayi sektörel dağılımı şöyle ifade edelim. İlimizde Tekstil, Gıda ve İçecek, Metal Olmayan Ürünler, Metal Eşya ve Makine, Plastik ve Kimya, Kağıt Sanayi, Metal Sanayi, Ağaç ve Ağaç Ürünleri sektöründe iştigal eden toplam 707 üretim firmamız mevcut. Bunların yanı sıra Şanlıurfa, tarımsal üretimde de öne çıkıyor, şöyle ki ilimizde yaklaşık 13 milyon dönüm arazide tarım yapılabilmekte ve Şanlıurfa, Dünya’nın en önemli sanayi bitkisi ve Tekstil sektörünün 1 numaralı ham maddesi olan pamuğun üretiminde % 45’lik pay ile Türkiye’de 1. sıradadır.  Bizim 2023 vizyon çalışmamıza göre ilimizin 2023 yılında, tarım potansiyelinin sadece yüzde 50’sini kullanarak mevcut gelirinin yaklaşık dokuz katı gelir elde edilebilir.  Bu hedefi geçekleştirdiğimiz takdirde tarımsal üretimin sanayiye doğrudan yön verebileceğini söyleyebiliriz.

Bir ticaret şehri olarak Şanlıurfa hakkında neler söyleyebilirsiniz? İhracat yapıyor mu? Hangi ülkelere, ağırlıklı ne ürünler ihraç ediliyor? Diğer şehirlerle olan ticaretinde neler dikkat çekiyor/ ön plana çıkıyor?

İlimizi, sanayide olduğu gibi ticarette de gelişim sürecinde olarak değerlendirebiliriz. Elbette ihracat yapıyoruz, Şanlıurfa’dan Irak, Suriye, Umman, İtalya, İran, Azerbaycan, Japonya,  Romanya,  Cezayir, Ukrayna, Bulgaristan, Bangladeş, İsveç, Almanya, Yunanistan ve Rusya başta olmak üzere yaklaşık 71 ülkeye ihracat yapılmaktadır. Ağırlıklı olarak, Ağaç Mamul ve Orman Ürünleri, Elektrik – Elektronik, Çimento, Cam Seramik ve Toprak Ürünleri, İklimlendirme Sanayi, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri, Yaş Meyve ve Sebze, Tekstil ve Hammaddeleri, Taşıt Araçları ve Yan Sanayi, Hazırgiyim ve Konfeksiyon, Makine ve Aksamları, Meyve Sebze Mamulleri, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı gerçekleştirilmektedir. İlimizde Ağaç Mamul ve Orman Ürünleri, Elektrik – Elektronik, Çimento, Cam Seramik ve Toprak Ürünleri ihracatta öne çıkan sektörlerimiz olarak sayılabilir.

SAM_5846

Şanlıurfa özellikle son yıllardaki teşviklerin de etkisiyle önemli bir yatırım bölgesi haline geldi. Organize Sanayi Bölgesi’ni de gördük. Duyduğumuza göre bu sanayi bölgesinin 1.si dolu, 2.si hala inşaat halinde, 3.sünün de yapılması planlanıyor. Özellikle tekstil ve konfeksiyon projeleri ve yatırımları hakkında neler söyleyebilirsiniz? Örneğin buraya bir Hazır Giyim Bölgesi de kurulacakmış. Bunlar hakkında yapılacakları öğrenebilir miyiz?

Hükümetimizin açıkladığı yeni teşvik sisteminde en avantajlı il Şanlıurfa olarak öne çıkıyor. Teşviklerin yanı sıra jeopolitik konumu, genç nüfusu, ekonomik iş gücü potansiyeli ve lojistik potansiyeli bakımından bir cazibe merkezi olmuş vaziyettedir.  Şanlıurfa’nın 2 adet Organize Sanayi Bölgesi bulunmaktadır. Her ikisi de Şanlıurfa Gaziantep Karayolunun 15 kilometresindedir. 1. OSB doldu, gelen yatırımcılarımıza yer verebilmek ve ciddi yatırımcıları ilimize kazandırabilmek adına 1. OSB’de genişletme çalışmalarına hız verdik.  Üçüncü Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması için altyapı çalışmaları başlattık, hatta 4. ve 5. OSB’nin de fizibilite çalışmaları devam etmektedir. Bununla birlikte Hazır Giyim ve Konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren firmaların Şanlıurfa’da yatırım yapmasına imkân sağlayacak “Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi kuruyoruz. Firmalardan ön talepler toplandı proje hızla gerçekleştirilecektir inşallah.

Siz de tekstil sektöründe yatırımı olan, tabiri caizse “başarılı bir tekstil sanayicimiz” olarak, Şanlıurfa ve çevresindeki tekstil sektörü hakkında neler düşünüyorsunuz? Özellikle son yıllarda Türkiye’de tekstil ve konfeksiyon) sektörünün merkezi Güneydoğu bölgesi olmuş gibi duruyor. Bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Tekstil Sektörü Şanlıurfa’nın toplam sanayisi içerisindeki %35’lik payı ile ilk sırada yer almaktadır. Alt sektörleri incelendiğinde ağırlıklı olarak firmaların Tekstil elyafının hazırlanması(Çırçır) ve iplik haline getirilmesi konularında faaliyet gösterdiklerini söyleyebiliriz. Şanlıurfa’da birinci sektör olmasına karşın markalaşmış yüksek standartlarda imalat yapan firma sayısı çok azdır. Sezonluk çalışan ve geçici istihdam yaratan Çırçır tesisleri bu sektörde ön plana çıkmaktadır. Durum böyle iç açıcı görünmese de ilimizi Tekstil sektörün öne çıkaracak bir projeye imza atmaya hazırlanıyoruz. Sektörü Yeni teşvik yasası avantajlarından yararlandırmak adına, Hazır Giyim ve Konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren firmaların kümelenme modeli ile Şanlıurfa İkinci Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırım yapmasına imkân sağlayacak “Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi  (HOSAB)” kuruyoruz. Altyapı katılım payı alınmaksızın arsalar tahsis edeceğiz. 5 bin kişiye istihdam sağlaması beklediğimiz HOSAB için süreç hız kesmeden devam ediyor. Umuyoruz ki bu projenin gerçekleşmesiyle Türkiye’de tekstil ve konfeksiyon sektörünün merkezi Güneydoğu bölgesi, hatta Şanlıurfa olacaktır.

Anahtar Kelime: ,

Bir Yorum Yazın