Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

Topraktan Masaya Doğu Anadolu Mutfağı

Topraktan Masaya Doğu Anadolu Mutfağı

Haberin Tarihi: 27 Şubat 2019 - Okunma Sayısı:841 defa okundu.


Doğu Anadolu mutfağının eşsiz lezzetleri 28 şubat-01-02-03 mart tarihlerinde @lokantanevnihal’de!


Topraktan Masaya Doğu Anadolu Mutfağı! Türk gastronomisinde ilk coğrafi işaretli lokanta olma özelliğine sahip Lokanta Nevnihal’in her ay yenilenen şehirlerarası lezzet destinasyonunda yeni duraklar; Ağrı, Erzincan, Elazığ, Erzurum, Malatya, Bingöl ve Kars! 
Lokanta Nevnihal, bostanında yetişen doğal tarım destekli katkısız sebze ve meyveleri bu sefer konuğu olan 7 şehir için topraktan masaya getiriyor. Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde konumlanan, binlerce yıllık mirasa ev sahipliği yapan ve gastronomi alanında nam salan bu şehirler, hem köklü geçmişi, hem de birbirinden nefis yemekleriyle ağırladığı her misafirden tam not alıyor. Dünya gözüyle bir kez olsun bu şehirleri görmek, buraya özgü lezzetleri tatmak ve kültür miraslarıyla tanışmak için Doğu Anadolu’ya mutlaka gitmelisiniz.
Şimdilik Doğu Anadolu’ya gidemiyor ama o eşsiz, dillere destan lezzetlerden de mahrum kalmak istemiyorsanız, sizin için Doğu Anadolu mutfağını İstanbul’a getiriyoruz. Ağrı-Kete, Erzincan-Isırgan Aşı, Erzincan-Tulum Peyniri, Elazığ-Ciğer Tiridi, Malatya-Nahna Kuftesi, Bingöl-Lopik, Malatya-Cevizli Sucuk, Erzurum-Etli Ayran Aşı, Elazığ-Gömme, Ağrı-Keledoş Aşı, Kavurma, Kars-Haşıl Aşı ve Malatya-Yassı kadayıf ile bu kıymetli mutfağın yemeklerini tadarak midenize şölen yaşatmak için 28 Şubat-01-02-03 Mart tarihlerinde Lokanta Nevnihal’e bekliyoruz!
Şehrin içinde Doğu Anadolu mutfağının eşsiz lezzetlerini keşfetmek için rezervasyon yaptırmayı unutmayın. 
Rezervasyon için iletişim numaralarımız:
0532 7321364
0216 3321333
0216 3321334 

Anahtar Kelime:

Yorum Kapalıdır.