Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

Yaşanacak ve yaşlanacak yer; DATÇA

Yaşanacak ve yaşlanacak yer; DATÇA

Haberin Tarihi: 6 Ocak 2018 - Okunma Sayısı:1915 defa okundu.

Tarih öncesi korsanların uğrak yeri olan bu yarımada, Temmuz ayında bile serin rüzgarın hiç eksik olmadığı ve nem oranının oldukça düşük olduğu dünyaca ünlü bir belde Datça, balığın, bademin ve balın başkenti..

Tarihi ve doğal dokusu bir yana oksijen yönünden ilk üçe giren bir yarımada bu yüzden yabancıların tatil için değil yaşamak için seçtikleri özel bir belde, dingin bir yaşam isteyen nice insan yaşamış ve yaşamaya devam ediyor..Ünlü şair Can Yücel Datçayı yaşanacak yer olarak seçmiş ve eski Datça da yaşamış öldükten sonrada buraya gömülmeyi vasiyet etmiş ve mezarı burada..

Datça Yarımadası, Özel Çevre Koruma Bölgesi bozulmamış doğası oldukça bakir, 235 km lik sahil şeridi ve 52 koyu var Knidos antik kenti ve eski Datça görülecek yerlerinden bazıları, plajlarının bir çoğu mavi bayraklı..Palamutbükü Datça’nın en önemli, tanınmış ve beğenilen koyudur.

Datça da, şehir merkezinde Kargı koyu, Hastane altı, Kumluk plajı, Taşlık plajı veya Datça’nın etrafındaki Palamutbükü, Hayıtbükü, Ovabükü, Karaincir, Aktur, Perili köşk gibi büklerde denizin tadını çıkarabilirsiniz, el değmemiş ıssız koylarında tekne turu da yapılabilir..

Datça Yarımadası, Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilmiş olması dolayısıyla bozulmamış doğası, 235 km.lik sahil şeridi ve 52 koyu, zengin flora ve faunası, Knidos Antik Kenti ile gelecekte en önemli turizm merkezlerinden birisi olmaya adaydır. Eko turizm için geniş imkanlar mevcut olup, Bodrum ve Fethiye arasında yoğunlaşan ülkemiz yat turizminin odaklandığı bir yer olarak önemli bir yer taşır.

Öte yandan  tatillerini geçiren yerli ve yabancı turistler için trekking, sörf, yelken gibi doğa ve su sporlarının yapılabileceği ideal ortamlara sahiptir. Sürekli esen rüzgarı ile nemin hissedilmediği tatil imkanını sağlaması ve bol oksijeni dolayısıyla sağlık turizmi için de ideal bir yerdir.

Turizm, ilçenin ekonomik hayatında son yıllarda hızla önem kazanmış ve halkın önemli gelir kaynakları arasında yer almaya başlamıştır. Bu olguya paralel olarak, ilçede konaklama imkanını arttıran tesislerin sayısının yıldan yıla hızla arttığı gözlenmektedir. Datça Yarımadası, Bodrum ve Marmaris’ten “Mavi Tur” düzenleyen tekneler için oldukça önemli bir güzergah olmaktadır. Datça Limanı’na giriş-çıkış yapan tekneler arasında, Yunan Adaları’ndan gelen tekne ve yatlar önemli bir yer tutar. Yunan adalarından, özellikle Rodos ve Sömbeki adalarından, ilçeye Cumartesi günleri teknelerle alışverişe gelen Yunanlılar, ilçeye döviz girdisi sağlamaktadırlar.

Bir Yorum Yazın