Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

“Zazaca” Sahnelenen oyunlar büyük ilgi görüyor…

“Zazaca” Sahnelenen oyunlar büyük ilgi görüyor…

Haberin Tarihi: 13 Ocak 2019 - Okunma Sayısı:597 defa okundu.

2018 yılı Kültürel faaliyetler kapsamında yetişkin ve çocuklara yönelik çok sayıda oyun sahneleyen Şehr-i Bingöl Tiyatrosu, Zazaca oyunlarla büyük beğeni topluyor.

Deneyimli oyuncu kadrosuyla sahnelenen Zazaca oyunların büyük beğeni topladığını kaydeden Çiftçi: Zazaca olarak sahnelediğimiz tüm oyunlarımızda Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) yayımladığı ‘Tehlike Altındaki Diller Atlası’nda yer alan anadilimiz Zazaca’ya dikkat çekmeyi amaçlıyoruz. Yıl içerisinde farklı tarihlerde sahnelediğimiz oyunlara vatandaşlarımız yoğun ilgi gösterdi. Tiyatro severlerden gelen yoğun talep üzerine Zazaca oyunlarımızı sahnelemeye devam edeceğiz.

-Şehri Bingöl Tiyatrosu ne zaman, kim tarafından kuruldu?

Şehri Bingöl Tiyatrosu 2006 yılında Yunus Çiftçi ve dönemin oyuncu arkadaşları ile kuruldu. Her gün aramıza yeni arkadaşlar katıldı ve bugüne geldik.                                   

Şehri Bingöl Tiyatrosu kurulduğu günden itibaren ne tür zorluklarla karşılaştı?                                     

Çok zor şartlarda kuruldu. Herhangi bir destek görülmedi. Maalesef halen sanata bakış çok yetersiz. O nedenle sponsor bulmakta hep zorlandık. İzleyici konusunda da epey sıkıntılar çektik.

Şehri Bingöl Tiyatrosu hep yetişkin oyunlarını mı hazırlıyor?

Hayır; hem yetişkin hem de çocuk oyunları hazırlıyor ve sunuyoruz.              

Ekibiniz hakkında bilgi verir misiniz?   

Ekibimiz; öğretmenlerden, üniversite öğrencilerinden ve yetenekli kişilerden kurulu bir ekip. Sayı, prejeye göre değişse de, değişmeyen 19 kişilik karma bir ekibimiz var.

Gösteri alanı olarak genelde nereleri kullanıyorsunuz?

Tiyatro gereği sahneler çoğunlukla ama biz 15 kişilik bir ilkokul bahçesinde bile gösteri yapmışlığımız var, çok sade bir şekilde.

Şehri Bingöl Tiyatrosu Zazaca oyunları da sahnelemektedir. Bu fikir nereden çıktı?                        

Yetişkin oyunlarımız sahnelerken dönem dönem zazaca kelimeler araya serpiştirirdik. Bu replikler halk tarafından içten alkışlanırdı… Bu durum tüm ekibin dikkatini çekti. Ve zazaca oyunlar sahnelemeye başladık.

Tiyatro yapmanızda sanatsal faaliyet hariç başka amaç var mı?

Tiyatro bir sanat. Bizler içinde, seyirci içinde önemli bir aktivite. Ama bizim amacımız sanat icra ederken, kültürel değerlere hizmet etmek. Tiyatro gibi önemli bir sanatsal faaliyeti icra ederken, Zazaca gibi önemli ama unutulmaya yüz tutmuş bir dili yaşatmak ve yaygınlaştırmak. Zazaca; kaybolmaya yüz tutmuş diller kategorisine girmiş bir dil. Biz yaptığımız işle zazaca dilinin yaşamasına kendi çapımızda katkı sunuyoruz. Zaten her oyunun sonunda, zazacanın yaşatılması ve geliştirilmesi konusuna vurgu yaparak bitiriyoruz oyunumuzu.

Bundan sonra neler yapmayı planlıyorsunuz?

Kültürümüzü sahneler de yaşatmaya devam edeceğimiz aşikâr. Absürt edebiyat kullanarak trajik komik, komedi, sosyal mesaj içerikli oyunlar ile yolumuza devam etmeye çalışacağız.

Kültürel faaliyetlere önem veren ve tiyatro severleri oyunlarımıza davet ediyoruz. Oyunları sahnelememizde bizlere destek olan tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum “dedi.

Yorum Kapalıdır.